10 питань керівнику програми енергозбереження IQ Energy Оксані Булгаковій


Сьогодні мова піде про програму енергозбереження IQ Епегду в Україні, про принципи збереження тепла та власної відповідальності перед екологією. На ці питання люб'язно погодилися відповісти керівник цієї програми - Оксана Булгакова.
— По-перше, встановити лічильники, щоб платити тільки за те, що споживаєте. Далі необхідно провести енергоаудит будинку і усунути втрати тепла, які в багатьох будинках і квартирах відбуваються через вікна.
Також бажано замінити радіатори, встановити на них регулятори або, якщо є необхідність, повністю модернізувати систему опалення. За допомогою програми IQ energy громадяни України можуть компенсувати до EUR3000 від вартості енергоефективної модернізації житла.
2. Скільки пройде часу, перш ніж ми почнемо цінувати енергоресурси, в першу чергу заради себе?
— Складно сказати, втрачено дуже багато часу, ми не займалися енергоефективність житла належний чином протягом десятиліть. Перші кроки в бік енергоефективності житла стали помітні з 2014р.
Зараз, після збільшення тарифів на тепло, кожна родина відчула, наскільки дорого коштують енергоресурси, і задумалася про те, щоб утеплити своє житло і платити менше при тому ж рівні комфорту. Мій прогноз: через три-п'ять років можна буде говорити про масові зміни, початок яким вже покладено.
— Ні, недостатньо. Ми IQ energy теж долучилися до цієї інформаційної кампанії. Вже зараз на сайті програми можна знайте шість навчальних відео та інформаційні матеріали, які підкажуть, з чого починати, що важливо при виборі енергоефективного обладнання різних категорій і як використовувати альтернативні джерела енергії.
— Програма IQ energy — відносно новий проект Європейського банку реконструкції та розвитку, що стартував у цьому році за підтримки фонду E5P, де найбільші внески робить ЄС.
З липня видаємо перші кредити на енергомодернізацію житла. Ми вже проконсультували понад 1000 осіб, а з вересня почали виплачувати компенсації.
— Масова потреба утеплювати і модернізувати своє житло є, а значить, попит буде рости. Поки ще не багато знають про програму IQ energy і про можливості швидко компенсувати частину своїх інвестицій.
Ми плануємо це знання нарощувати і впевнені, що в наступному сезоні попит буде набагато більше.
6. Що, на ваш погляд, має бути зроблено на загальнодержавному рівні, щоб стратегія енергоефективності стала обов'язковою і загальноприйнятої?
— Переглянути підхід до використання субсидій, щоб усі громадяни були зацікавлені у скорочені втрат тепла.
7. Є попит з боку бізнесу на організацію роботи енергоефективних підприємств?
— Є. Вже зараз кілька партнерів програми IQ energy модернізували свої виробництва, щоб скоротити втрати тепла, використовувати альтернативні джерела енергії, бути більш економними.
— Відновлювана енергетика — це ті, що повинно протягом тривалого часу системно підтримуватися державою, тільки тоді буде результат і реакція споживачів на масовому рівні.
— Я рекомендую використовувати тільки енергоефективне обладнання, коефіцієнт корисної дії якого набагато вище. Так, воно трохи дорожче, але ця невелика переплата окупитися, як правило, вже в перший опалювальний сезон.
— Споживати всі ресурси раціонально, і це стосується не тільки енергоефективності. Пробувати новинки, які вирішують поточні життєві завдання екологічним шляхом, наприклад, купувати техніку категорії А+, електромобілі.
Ну і, звичайно ж, намагатися по максимуму використовувати альтернативні джерела енергії.