ШАХТНІ котли тривалого горіння (котли ХОЛМОВА)
Унікальний ЕКОНОМІЧНИЙ «всеїдний» котел Холмова під будь-яке тверде паливо - кращого котла для будинку і дачі просто не придумаєш!
Такий агрегат буде служити вірою і правдою впродовж багатьох років і повністю окупить витрачені (на нього) кошти за кілька опалювальних сезонів.
Так Ви і отопите своє житло, і це дозволить економити гроші!
Історія створення цього котла йде в далекий 2011 рік, коли на просторах інтернету на спеціалізованих форумах було запропоновано народними умільцями - котлостроителями зробити спільними зусиллями НАРОДНИЙ КОТЕЛ. За основу був прийнятий шахтний котел з вертикальним дзеркалом горіння професора Кірша - і в дружній атмосфері і невдоволення опонентів, нарешті-то був випущений у світ цей народний ДИВО-котел. Креслення інженера Холмова, використовував принцип Кірша, були взяті за основу, тому і котел найчастіше називають типу Холмова або «по-Холмову».
Далі ми познайомимося з достоїнствами цього унікального котла і розглянемо покроково нюанси його виготовлення в домашніх умовах.
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Подарунок
Хочете мати вдома котел Холмова з мінімумом витрат – виготовте цей унікальний агрегат шахтний самостійно!
При першому ж знайомстві з кресленнями та схемами котла, всі питання і сумніви про роботу агрегату, розвіюються самі собою.
Так, при практичному використанні, шахтний котел типу Холмова показав наступні результати
Економічність горіння вище котлів-аналогів на 30-40% (за рахунок процесу піролізу)
Тривалість горіння на 1 закладці становить добу-двоє
ККД горіння незмінно тримається в межах 80-90% (залежить від режиму роботи і якості палива)
При підключенні котлової автоматики энергопроизводительность приладу постійно тримається близько 90%
Безперервне горіння без включення/вимикання котла проводиться простим підкладанням палива зверху
Для підтримки гарного горіння, кілька разів на добу достатньо рухати туди-сюди спеціальну прочистную «щітку» під колосником
Потрапляння димових газів у приміщення повністю відсутня або мінімальна (у разі неправильного розпалу)
Відкладення смол і кіптяви на котлових поверхнях дуже незначне (це істотно знижує періодичність чисток опалювального агрегату)
Котел зручний у використанні – зола вичищається 1 раз в кілька днів, очищення теплообмінника виконують просто, не частіше 1-2 рази на місяць
Котел працює як в енергонезалежному режимі, так і з підключеною електронною автоматикою (мікропроцесор і вентилятор)
Особливості конструкції котла Холмова
Даний агрегат є пристроєм шахтного типу. Це означає, що котлова топка має витягнуту вертикально форму, а теплообмінна камера/відсік розташований поруч. Перегородка, наповнена водою, відокремлює топкову камеру котла від теплообмінної. Внизу перегородки є прохід, по якому дымогазы з топки проходять в теплообмінний відсік.
Теплообмінником в даній шахтному агрегаті служить водяна «сорочка» і наповнена водою перегородка. Форма і розміри теплообмінника різняться, залежно від потужності котла – для підвищення потужності до конструкції додають одну або кілька додаткових водяних перегородок. Ці перегородки розміщені лише в теплообмінному відсіку.
Давайте розглянемо домашнє виготовлення твердопаливного котла шахтного типу по-Холмову продуктивністю 10 Квт
Креслення, представлені в різних джерелах і відео дають нам наступні технічні параметри конструкції: висота – 80 см, глибина – 57,6 см (з урахуванням патрубка і дверцят - 63 см), ширина – 47 див.
використані матеріали: листова сталь (товщиною 3-4 мм), шнур з азбесту (перетином 15 мм), металева труба (діаметром 115 мм, 40 мм, 20 мм, 15 мм), сталевий прут (діаметром 10 мм і довжиною 4,7 см).
Кількість матеріалів залежить від того, який саме креслення обраний, але набувається з деяким запасом.
Виконання внутрішньої частини котла
Конструкція складається з стінок (передня, задня, дві бічні) і водяній перегородки. Роботу виконують поетапно.
Виготовляють водяну перегородку (висота 48,5 см, глибиною 6 см, шириною 40,3 см), що складається з двох вертикальних стінок і приварених верху і низу. У центрі наварюють теплової компенсатор, що має вигнуту форму (як літера «П»). Його з'єднують з однієї з стінок. Торцеві стінки в перегородці відсутні.
Нарізають метал для бічних сторін, що становлять внутрішню частину конструкції. Ці стінки (висотою 77 см і шириною 54,6 см) не виглядають як прості прямокутники, так як в кожному нижньому передньому куті потрібно виконати вертикально розташований прямокутний виріз (розміри його 8х20,8 см), а зверху в кожному металевому полотні розміщують прямокутний отвір (38,7х3 см). Також в бічних стінках роблять отвір під водяну перегородку (відступаючи на 10,2 см від задньої стінки і на 2 см від верху).
Нарізають метал для задньої і передньої сторін. У кресленнях ці розміри такі: передня частина 77х40,3 см, задня – 56,2х40,3 див.
Заключний етап виготовлення внутрішньої котлової частини – зварити всі деталі воєдино. Для цього використовують точкове зварювання. Така зварювання дозволяє виконати конструкцію, скорегувавши всі діагоналі.
Наварюють пару металевих рамок – одну цільну, іншу - у формі букви «П». Цілісна рамка приварюється вгорі виготовленої конструкції, вигнута рамка наварюється вниз так, щоб кутова відстань (між ними і стінками, куди проводиться приварювання) було 90 градусів. Рамку нарізають із сталевого листа або зварюють з готової металевої смуги (ширина 3 см).
Всі шви герметично заварюють.
Знадобиться ще одна П-подібна рамка, така, щоб її вмістити всередині - нижче водяній перегородки, відступивши на 9 див.
Зверху на два прямокутника, які виступають попереду конструкції, горизонтально наварюють сталеву смужку (шириною 8 см і завдовжки 40,3 см).
На тильній стінці ззаду, біля верхнього краю, роблять отвір діаметром 11,5 див.
Виконання зовнішньої частини котла
До цих елементів відносяться зовнішні стінки, складові водяну «сорочку» і дверцят котла.
Нарізають з листової сталі зовнішні стінки. Це прості прямокутники зі сторонами: тильна 77х46,3 см, бічна 77х57,6 см, передня 56,2х46,3 див.
Компенсаційні отвори, які повинна містити передня стінка конструкції - два вирізи круглої форми (діаметром 1 см) або два ромбовидних вирізу. Отвори виконують одне над іншим по вертикалі. Правий верхній кут повинен містити отвір під термометр (його діаметр 1,5 см).
Задня стінка котла має містити такі отвори: два компенсаційних і три додаткових (1-е – під димохідний патрубок, 2-е – під патрубок подачі води (діаметром 4 см), 3-е – під зливний клапан (діаметром 1,5 см).
Нарізають чотири компенсаційні отвори у зовнішніх бічних стінках. Два вирізи розташовують таким чином, щоб компенсатор водяній «сорочки» перебував з ними на одній лінії. У ці вирізи потім поміщають і приварюють сталевий прут.
Ліва бічна стінка повинна містити два круглих вирізу – під патрубок «обратки» (діаметр – 4 см) і під терморегулятор (діаметр 2 см).
Виконують П-образні компенсатори в кількості 10 шт. (габарити «довжина-ширина-висота» 4х4х3 см).
Приварюють компенсатори до відповідних отворів, раніше вирізаним у зовнішніх стінках конструкції.
З'єднують воєдино (зварюють) внутрішню конструкцію котла і зовнішню котловую конструкцію.
Приварюють всі водяні патрубки і димохідний патрубок.
Приварюють понадв, по периметру теплообмінної шахти чотири болта.
Перевіряють герметичність усіх швів. З цією метою всі котлові патрубки закривають заглушками, а сам готовий казан наливають воду, підвищуючи тиск до 2,2 Бар. Робочий режим котла буде відбуватися при тиску 1,5 Бар. Всі ділянки, де виявлено протікання рідини, слід заварювати за допомогою зварювання електродним на великих струмах, не зливаючи воду. Як виконати таку роботу, показано в різних відеороликах.
Приварюють днище.
Виготовляють двері, поріжок і колосник
Поріжок – це прямокутна кришка (габарити «довжина-ширина-висота» 40х16х5,5 см) з бортами і дірочками, розташованими в один ряд.
Поріжок виготовляють так: у сталевому листі роблять квадратні вирізи (зі стінкою 5,5 см), у всіх кутах металевого листа. Сторони аркуша загинають догори. Стики зварюють. По одній стороні, протягом 40 см, виконують 14 круглих отворів (діаметр 1,2 см). Цю заготовку кладуть у готовий котел Холмова, внизу, днищем вгору, точно під водяний перегородкою. Між перегородкою і поріжком буде зазор 3,5 див.
Виготовляють колосник (є багато відеороликів, як це виконати). Габарити цієї деталі - 40х20 див. Аналогічно порожку, в його дні, подовжньо, також виконують численні маленькі отвори.
Основна частина зольної дверцята виготовляється за тим же принципом, що і поріжок. У верхній частині дверцят нарізають прямокутний отвір 19х8 див. В подальшому його буде закривати заслінка, у якої завіси будуть розміщені (приварені) над прямокутним отвором 19х8 див.
Внутрішня сторона дверцят котла повинна містити має плоский короб для азбесту. Цей короб розташовують нижче прямокутного вирізу і приварюють до дверцят, стежачи за тим, щоб від неї до бортів було близько 1,5 см. По периметру дверцята, за допомогою жаростійкого герметика, закріплюють шнур з азбесту.
До однієї з сторін дверцята приварюють вушка для петель, з протилежного боку – сталеву смужку, з вирізом у центрі. Це отвір під спеціальну ручку.
Кришку для теплообмінної шахти і топкову кришку виготовляють аналогічно, як і основну частину зольної дверцята. У цьому випадку, внутрішній короб для азбесту буде займати внутрішню поверхню кожної кришки. Кришка для теплообмінної шахти виконується з металевого листа, без бортів, з коробом для азбесту. У кришці вирізують отвори під болти, приварюють кріплення під петлі самої кришки і кріплення під петлі топкового люка, по периметру закріплюють шнур з азбесту. Теплообмінна і топкова кришки кріпляться за допомогою болтів.
В інтернеті можна знайти не тільки креслення для виготовлення котла Холмова своїми силами, але і програму для розкрою листового металу. Роздрукувавши дані на папері, користувач вирізає паперову конструкцію котла, прикладає вирізки на лист металу, промальовуючи фігури білим кольором. Це дуже полегшує вирізання деталей конструкції, не вимагаючи спеціального прораховування і вимірювань.
Деякі умільці виконують футеровку топки котла, хоча в заводському «Холмове» її немає – так як вся конструкція омивається водою, розробники цієї моделі котла не бачили потреби в додатковій футеровці топкової камери.
Зауважимо, що якість і довговічність роботи котла залежить від обладнання і вміння зварника, який виготовляє опалювальний прилад.
До того ж, часто собівартість придбаних матеріалів для складання конструкції і витрачений час - більше або дорівнює ціні готового Заводського котла.
Тому, перш, ніж приступити до такий непростий інженерної роботи - СІМ РАЗІВ ВСЕ ПРОРАХУЙТЕ І ОБМІРКУЙТЕ. І якщо Ваші знання та вміння не дозволяють Вам зварити собі опалювальний прилад самостійно, то У ВАШОМУ РОЗПОРЯДЖЕННІ В НАЯВНОСТІ ВЕСЬ МОДЕЛЬНИЙ РЯД КОТЛІВ ХОЛМОВА І "ПО-ХОЛМОВУ", НА БУДЬ-який СМАК І КОЛІР! - готові котли шахтного типу від заводу-виробника!
В добрий шлях! Обігрівати себе і своє житло просто і економно!